Бізнес з нуля. 7 заповітних аксіом.

24.10.2014

Початок бізнесу з нуля. Сім заповітних аксіом.

Лип 22 • Стартап • 147 Переглядів • Коментарів немає

Можна відкрити свій власний бізнес з повного нуля, якщо зовсім немає досвіду?

Як і з чого почати бізнес з нуля, щоб не потрапити в халепу?

Як побудувати бізнес з нуля, щоб він швидко став прибутковим і стабільним?

Звичайні питання, якими задаються новачки, які мріють про свою справу, але не мають ніякого досвіду комерційної діяльності.

Всі ми колись починали. Ні знань, ні досвіду, ні грошей. Навіть порадитися ні з ким. Один голий ентузіазм! Повірте, це не страшно! Ви, хто б ви не були, теж можете почати свій бізнес з нуля і досягти успіху в ньому. Не вірте в винятковість і везучість інших людей… Ви такий же винятковий і везучий, як інші!

Читайте докладніше про це в моїй статті «Головний Секретний Секрет!»

Так, щоб щось почати («замутити», так сказати)), потрібна певна сміливість і рухливість. Одним — мужність, щоб подолати надумані страхи. Іншим — воля, щоб подолати силу тяжіння дивана і магнетизм телевізора…))) Комусь-і те, і інше.

У будь-якому випадку, новачків, які відкривають свій бізнес з нуля, завжди буде багато. З кожним роком все більше і більше. Для вас, початківці, я і пишу цю статтю.

Головне, що ви тут знайдете — це 7 Аксіом (базових заповідей), якими варто керуватися при створенні свого бізнесу з нуля і які застережуть вас від багатьох ймовірних проблем. Для наочності, щоб показати їхню важливість буду наводити приклади. Поїхали…))

Щоб було зрозуміліше, давайте відразу буду наводити реальні кейси з життя. Імена зі зрозумілих причин змінені.

Кейс 1: бізнес з нуля — кафе.

Пропрацювавши в кадровій службі торгової компанії 8 років, зневірилася досягти якихось значних кар’єрних і фінансових проривів. Пошук нового, більш перспективного місця роботи, нічого не дав. Тоді вона вирішила реалізувати свою давню ідею створення свого бізнесу — відкрити невелике затишне кафе.

На її рахунку в банку давно лежали гроші від продажу успадкованої квартири. Вони і стали стартовим капіталом. Звільнившись з роботи, Марія почала приємні клопоти по реалізації своєї мрії.

Купити приміщення під кафе у власність виявилося занадто дорого, на інше вже просто не залишилося б грошей. Довелося орендувати. Непоганий варіант в центрі спального району. Її чоловік підтримав ідею.

Далі було оформлення інтер’єру закладу та документів, закупівля обладнання, меблів, пошук персоналу. Це зайняло 3 місяці і з’їло 80% стартового капіталу. Відкрилися.

Перші дні відвідувачів майже зовсім не було. Тільки вечорами заходили компанії. Розкидали рекламу по поштових скриньках району, розклеїли оголошення, повісили розтяжки. Відвідувачі пішли.

За перші 5 місяців роботи кафе стало очевидно, що рентабельно працювати лише вечорами і у вихідні. Бізнес-ланчі в спальному районі не пішли. Для проведення банкетів гарний інтер’єр залу виявився невідповідним, і замовлень майже не було. Трохи поліпшило ситуацію, коли, прибравши частину столиків, вдалося втиснути більярд. Але, незважаючи на те, що скоротили персонал, взявши майже всю роботу на кухні і в залі на себе, кафе так і не вийшов на самоокупність, а стартовий капітал був повністю витрачений.

Ще якийсь час вдалося протягнути, домовляючись з орендодавцем, займаючи у знайомих… Але, на жаль, бізнес довелося закрити.

Підсумок: Стартовий капітал витрачений безповоротно. Продаж меблів та обладнання ледь покрила накопичені борги. Бізнес прогорів.

Резюме: В прагненні отримати більш легку життя, більший дохід і незалежність від роботодавців Марія отримала величезний збиток, працюючи по 12 годин без вихідних і свят. І звичайно, удар по самолюбству і великі переживання від нездійснених надій, що не могло не позначитися на її здоров’ї.

Щоб кейс вийшов повним, опишу вже й причини провалу.

Основних помилок тут кілька:

1) Марія почала займатися справою, в якому не мала ніякого досвіду. У результаті їй довелося всьому вчитися на ходу, і «за свій рахунок».

2) Оренда приміщення й ремонт у ньому. Головне було — ПРИДБАТИ приміщення У ВЛАСНІСТЬ. Навіть якщо грошей ні на що більше не вистачить. Навіть якщо доведеться додатково кредитуватися. (В такому разі його можна здати в оренду на певний строк, теж під кафе. Потрійний ефект: прибуток від оренди орендарі зроблять ремонт «прикормят» місце!) Беззбитковий варіант. В крайньому випадку, варто шукати в оренду готове кафе. Це зменшило б витрати на порядок.

3) Марія сама зайняла посаду директора кафе. (Щоб не наступати на граблі поспіль, ще при виборі приміщення варто було б найняти досвідченого керівника. Навантажити його відповідальністю за процеси і результат, мотивувати матеріально!)

Таких історій безліч. Запитайте своїх знайомих, який бізнес вони хотіли б відкрити? Кожен п’ятий відповість — «…своє кафе…» (бар, ресторан), «…автосервіс…» або, як самий жіночий варіант, «…салон краси…».

Тому я щиро вважаю, що самостійно починати бізнес з інвестування скільки-небудь значних грошей, якщо ви ще не нюхали, так би мовити, «комерційного пороху» — вкрай ризиковано.

Так як же вибрати саме свій малий бізнес, щоб успішно побудувати його з нуля? Від чого слід відштовхуватися?

Отже,

Аксіома 1.

Це повинні бути ідеї з тієї тематики, яка спочатку вам знайома. Якщо ви не вмієте лагодити сантехніку, не раджу розпочинати бізнес за її ремонті. Якщо не знаєте, як зшити костюм, не варто відкривати ательє. Тобто бізнес краще робити в тій області, якій ви професійно розбираєтеся. Це однозначно підвищить шанси на його успіх.

(детальніше читайте в моїй статті «Бізнес ідеї. Хто ми в бізнесі?»)

Аксіома 2.

Оптимізм — дуже хороша риса, але починаючи свій бізнес з нуля, варто брати до уваги і гірші варіанти розвитку подій, щоб бути до них готовим.

Однак, нерідкі випадки, коли ці два правила виконуються, але бізнес все одно не виживає. Наведу ще один приклад з реального життя.

Кейс 2: бізнес з нуля — автосервіс.

З утворенням якось не склалося ще зі школи. Кар’єра, зрозуміло, теж не вийшла. Робота автослюсаря, хоч і приносила дохід, що дозволяє жити без потреби, не цілком влаштовувала. Брудно, важко фізично і безперспективно.

Ідея відкрити свій автосервіс з’явилася давно. Труднощі не лякали, справа відоме.

В один момент підвернувся випадок — знайшлося відповідне приміщення — два просторих боксу в промзоні, недалеко від магістральної автостради. Прорахувавши, здавалося б, всі витрати і домовившись з двома своїми приятелями-товаришами по службі, звільнилися з роботи. Нові рівноправні партнери не зволікаючи взялися за справу.

Орендували бокси та протягом першого ж місяця вскладчину купили старе обладнання: підйомники, зварювальний пост, деякі інструменти. Витрати учасників були мінімальними.

Офіційно нове підприємство оформили на одного з товаришів по службі Сергія, як на ІП.

Біля дороги поставили штендер-вказівник, на бокси — вивіску. Відразу з’явилися і клієнти, і перші заробітки. Працювали дружно. Самі приймали замовлення, самі ж їх і виконували.

Через три місяці виявилося, що наявна прибуток покриває витрати на виплату оренди боксів, але не забезпечує нормальну зарплату всім трьом учасникам. Почалися чвари з приводу розподілу замовлень між собою за рівнем вигідності.

ще Через два місяці компаньйон, на якого було оформлено ІП, оголосив автосервіс своїй нероздільній власністю і запропонував друзям несправедливу компенсацію за вихід зі справи. Хоча бізнес вони починали всі разом, і з повного нуля.

З’ясування відносин довело до бійки і взаємних заяв до суду.

Підсумок: Так як ніяких правовстановлюючих документів на бізнес у Сергія не було, бізнес він втратив.

Резюме: Власники не змогли запустити ефективний розвиток бізнесу з нуля, отримали збиток, чвари і взаємні докори замість прибутку.

Причини проблем очевидні, але я все ж перерахую основні помилки. Їх було декілька:

1) Сергій, як організатор бізнесу, запросив компаньйонів з числа знайомих і невірно розподілив участь в бізнесі (не можна було залишати собі частку участі менше блокуючого пакету 51%).

2) Офіційне оформлення бізнесу на іншого учасника (організатору бізнесу варто оформляти власність бізнесу на себе або, в крайньому випадку, на своїх близьких родичів. Хорошим рішенням буде і реєстрація ТОВ).

3) Не було складено договору про пайову участь, де були б чітко регламентовані умови виходу зі справи і умови поділу майна.

Щоб не потрапити в подібну ситуацію, варто дотримати ще одне правило:

Аксіома 3 .

Завжди і всі прийняті рішення, домовленості, угоди тощо повинні бути задокументовані. Домовилися — вдарили по руках — підписали акт. Прийняли рішення — задокументували — підписали. Навіть з самими кращими друзями або родичами.

Бізнес, розвалюється через свою слабку рентабельності — найпоширеніше явище. І корінь цієї проблеми не завжди в недосвідченості власника, його невміння вести бізнес. Нерідко початкова фінансова неспроможність бізнесу закладена вже в тому вигляді, в якому вона створюється.

Здавалося б, працювали в найом, в такому ж автосервісі — робили ту ж роботу, за тими ж цінами. Вистачало і на зарплату, і на оплату приміщень, і на податки… І господарю прибуток непогана залишалася. А тут зробили те ж саме — і не вистачає! Чому? Тому, що все не так просто. Там базовою послугою був кузовний ремонт. Він і приносив основні гроші власнику. А послуги, на базі яких Сергій зі своїми партнерами затіяли бізнес з нуля, там був лише додатковим рядом послуг і були рентабельними лише укупі з продажем запасних частин у власному магазині автосервісу.

Звідси випливає ще одне правило, не потребує доказів:

Аксіома 4 .

Перш ніж почати бізнес, краще всього звернутися за порадою до професіонала (хоча б за безкоштовною консультацією). Нехай консультант оцінить перспективність проекту, ризики і шанси на успіх. А заодно і підкаже, як краще зробити, де «підстелити соломки».

Часта помилка, що погубила не один перспективний малий бізнес, відритий з нуля — це необгрунтовані надії на швидкий фінансовий результат. Навіть заздалегідь прорахувавши можливий найгірший варіант розвитку подій, і розуміючи, що шанси його розвитку досить високі, нам хочеться вірити, що ми-то вже точно зробимо все правильно, і нас він неодмінно мине! І упс-с-с…

Кейс 3: бізнес з нуля — салон весільних суконь.

Відпрацювавши кілька років після інституту, вийшла заміж. Рік потому Олена пішла в декрет, за наполяганням директора написавши заяву «за власним».

Коли дитина підросла, Олена зайнялася своїм працевлаштуванням. Витративши кілька місяців на пошук підходящої роботи (наявність маленької дитини накладало певні умови), зневірилася і стала замислюватися, чи не відкрити їй свій бізнес з нуля і розкрутитися самої, як колись її шкільна подруга, піднялася на мережі салонів для молодят?

Перебравши купу цікавих ідей, вирішила порадитися з тієї самої подругою і отримала від неї привабливу пропозицію відкрити салон весільних суконь. Подруга обіцяла у всьому допомогти, навчити та забезпечити товаром.

Чоловікові Олени ідея теж дуже сподобалася, і він висловив готовність сприяти.

За півтора місяці вдалося знайти відповідне приміщення, оформити ІП і дозвіл на торгівлю. Подруга наполягала, щоб Олена діяла швидше, бо час — гроші. Але Олена сама не справлялася, бо дитина дуже обмежував можливості, а чоловік толком допомогти не міг із-за наявності основної роботи. Тому вони прийняли рішення, що чоловік повинен звільнитися і повністю присвятити себе їх новим проектом.

Салон незабаром відкрився і, всупереч очікуванням, натовпу молодят не кинулися у відкриті двері. Рідкісні відвідувачі не поспішали купувати товар. Почалася справжня боротьба за виживання. Продажів було мало, поради подруги по залученню відвідувачів не діяли.

Місяць подруга зажадала оплатити товар, наданий на умовах консигнації (оплата з відстрочкою платежу). Наполегливість вона мотивувала тим, що товар бере в іншому місці на тих же умовах, а своїх вільних коштів, щоб допомогти, у неї зараз немає.

Так як продано майже нічого не було, розрахуватися за товар новоспеченим підприємцям довелося з власних накопичень (досить пристойна сума).

ще Через два місяці картина продажів мало змінилася. Не допомогла влаштована майже по собівартості розпродаж, роздача листівок, оголошення в газеті та ін

Зневірившись отримати прибуток, салон закрили. Вкладені в товар гроші потрібно було якось повертати. Запропонували товар подрузі з пристойною знижкою, але та навідріз відмовилася його викуповувати і навіть взяти на передчасну реалізацію.

При спробі продати оптом весільні сукні інших салонах Олена з’ясувала, що це застарілі моделі, які давно не котируються. На законні питання подруга відповіла досить жорстко, звинувативши саму Олену в ліні і нездатності до бізнесу і перестала брати трубку.

Повернутися на колишнє місце роботи чоловік не зміг. Настали важкі часи.

Підсумок: Бізнес прогорів. На руках залишився неліквідний товар на пристойну суму. На час пошуку нової роботи чоловіком сім’я втратила джерело засобів до існування.

Резюме: Власники не змогли запустити нормальний розвиток бізнесу з нуля, отримали серйозний збиток, втратили багато часу. Розчарування і тривалі переживання.

Крім помилок, наведених у кейсі №1, тут ще кілька:

1) Люди змінюються. Якщо коли-то друг чи подруга ставилися до вас щиро, і ви були не розлий вода, то це не гарантує такого ж ставлення через 10 або 20 років. Обачність і здоровий принцип «довіряй, але перевіряй» у всьому, що стосується грошей — просто обов’язкові!

2) Не варто закуповувати товар великими партіями, якщо тільки починаєш бізнес. Тільки по чуть-чуть, постійно тестуючи асортимент і виявляючи попит. Пізніше, точно знаючи, який товар в яких кількостях реально продається, можна робити товарні запаси. Тим більше товарів з обмеженим попитом.

3) Починаючи свій бізнес з нуля, ще не знаючи попиту, ні в якому разі не можна підписувати договори на постачання товару з умовами консигнації. Тільки на умовах реалізації, із зобов’язаннями розрахунку за вже проданий товар за фактом.

4) Чоловікові не варто зриватися з основного місця роботи. Нехай важко і незручно так стартувати, але було б розумніше йому поки залишитися працювати в наймах, так би мовити, «прикривати тил», щоб був ще один незалежний джерело доходу.

Аксіома 5 .

Створюючи свій бізнес з нуля, не можна класти всі яйця в одну корзину». Надії на те, що після старту швидко з’явиться прибуток, на яку можна буде і жити розкошуючи, і проект розвивати свій — ілюзія! Необхідно мати альтернативне джерело доходу або достатні накопичення.

Аксіома 6 .

Б изнес повинен бути автономним. Не можна розраховувати на когось іншого. Сподіватися можна, але розраховувати можна тільки на себе. Будувати свій бізнес можна спираючись лише на свої можливості. Використовувати ресурси друзів, родичів, сусідів, партнерів — це добре, вигідно і правильно. Але завжди потрібно бути готовим до того, що доведеться працювати без цього або доведеться замінити їх ресурси чимось іншим.

Бували в моїй практиці клієнти, які будували свою діяльність не просто абияк, непрофесійно, але навіть (іноді і самі того не підозрюючи) злочинно!

Кейс 4: бізнес з нуля — благодійний фонд. Трафік на сайт, сторінки у соцмережах і поїхали!

Але грошей було мало. Нічого, кримінальна думка вже працювала повним ходом. Замовив Віталій собі візитки на ім’я директора благодійного фонду з свежепридуманным промовистою назвою і пішов «у народ».

Підприємці дітям допомагали охочіше і щедрішою. Не всі, але багато. Причому не дуже-то прагнучи проконтролювати, як фонд витрачає їхні гроші.

Це тривало 5 місяців, поки активною діяльністю фальшивої структури, з подачі справжніх благодійників, не зацікавилися правоохоронні органи.

Думаю, що описувати помилки і прорахунки Віталія немає сенсу. Весь його бізнес — суцільна помилка. Благодійність — справа хороша, коли затівається з метою «творити благо», а коли з метою наживи — це вже шахрайство.

Аксіома 7 .

Бізнес повинен бути законним. Обов’язково. Інакше він буде недовгим, або неуспішним. Жарти з державою і законом завжди закінчуються погано. Можна по-різному вести справи, це хто як хоче. Але криміналом займатися не варто.

По суті справи, коли людина тільки починає замислюватися, як йому створити свій бізнес з нуля, адже немає великої різниці, створювати бізнес легальний чи кримінальний. Адже Все одно з нуля! І те, що криміналом можна заробити швидше і більше — просто ілюзія!

Якщо не вистачає справжніх робітників, абсолютно легальних ідей — прочитайте мою статтю «Бізнес ідеї з мінімальними вкладеннями» . в якій я пояснюю, як підбираються ідеї для бізнесу і наводжу кілька відмінних готових рішень!

Отже. я розповів вам кілька повчальних історій, які наочно показують, як робити не треба і популярно пояснив чому. Якщо хтось не зрозумів — Гугл їм на допомогу…))

Ці 7 базових аксіом, звичайно ж, не всі заповіді починає свій бізнес з нуля. Якщо описати все — багатотомник вийде. Такої мети немає.

насправді, головна помилка, яку здійснили всі герої моїх кейсів — це вони вирішили, що впораються самі.

Перше і головне їх дія, яку потрібно було зробити до початку своїх проектів — проконсультуватися з фахівцем. Більшості помилок і вже точно таких сумних підсумків вдалося б уникнути.

на Жаль, вони прийшли до мене, як це часто буває, після того, як все найстрашніше вже сталося. Прийшли, щоб допоміг виплутатися, вилізти з глибокої кризи.

Цікаво як у них справи зараз? Розповім…

Марія (Кейс 1) — зараз вона власник маленького кадрового агентства, організованому за моєю порадою, взагалі без стартових вкладень. Розширюється, виходить на нові ринки, і у неї все добре!

Сергій (Кейс 2) — зараз, за моєю порадою, займається строкової скупкою старих авто. Купує дешево, приводить в гарний стан у себе в гаражі і продає за хорошу ціну. Викупив гараж сусіда, розширюється. У нього цікаві, перспективні плани, і все виходить.

Олена (Кейс 3) — зараз власник салону весільних суконь, фраків і модних аксесуарів. За моєю порадою почала здавати непродані сукні в оренду. Поступово розширює асортимент. У неї все чудово!

Віталій (Кейс 4) — відшкодував збитки, отримав умовний термін. Зараз працює в найом і, за моєю порадою, займається просуванням свого цілком пристойного блогу, який потихеньку почав приносити легальний дохід. Дуже соромиться свого минулого і пишається своїми сьогоднішніми успіхами.

Дорогі читачі, якщо вас раптом відвідає думка про відкриття свого бізнесу з нуля, не будьте самовпевнені, не повторюйте помилки інших! Просто постукайте до мене, я обов’язково допоможу!

Бізнес консультант, коуч Іларіон Чуріков (Ларрі Ру)

PS: Друзі, я не хочу нікого налякати цією статтею

Також ви можете прочитати