Клінінговий бізнес з нуля досвід прибирання

15.10.2014

Клінінговий бізнес

В останні кілька років у нашій країні з’являються нові галузі та ринки, яких не існувало раніше. Немов надолужуючи згаяне, вони активно розвиваються. формуючи попит на нові послуги. ринкові ніші заповнюються великими гравцями. Так в Росії виник клінінг — «індустрія чистоти, професійне прибирання приміщень — офісів і торгових центрів». Поштовх до його розвитку дало виникнення нової, європейського рівня нерухомості, яка потребувала в особливому вигляді (мармурова та гранітна підлога, високі стелі офісів, велика кількість скла і металу тощо), а отже, і особливого догляду.

Моєму, моїй сажотруса чисто-чисто. К.чуковський. «Мойдодир»

Західному клінінгу (clean — прибирати, чистити) вже близько 100 років. Це сформувався бізнес, прибутковий і розвиненою, зі своїми правилами гри, з чітким поділом території (американський та європейський, азіатський клінінг). Тому саме західні компанії, що відкрили в Росії офіси, стали першими замовниками клінінгових послуг. Поділ праці — в крові у західних керуючих: (Джанні Радари), і страхова або консалтингова компанія, зрозуміло, не повинна займатися прибиранням офісів, навіщо? Для цього є професійні клінінгові компанії.

Наступними після західних компаній, що користуються послугами клі-нинга, стали російські банки і підприємства (МЕНАТЕП, ЮКОС, Газпром), які наглядали про свій імідж, а потім. знову західні компанії, що відкрили великі торгові підприємства — (мережа ), ІКЕА, . Якщо, скажімо, не прибирати два-три дні, він просто потоне у смітті, покриття втратять блиск, наслідки буде дуже важко ліквідувати.

Російські клієнти — банки, фірми та органи державної влади, воздвигшие в новій Росії сучасні будівлі зі скла і металу і вимушені , теж потребували послуг професійних клінерів.

Маргарита Авдєєва, генеральний директор ТОВ :

<Все почалося в 1994 р. коли мені прийшла ідея зайнятися клінінгом. Ми організували компанію зі штатом всього з трьох осіб, купили обладнання для хімчистки килимів і стали шукати замовників. Поступово розширювався набір послуг, з'являлися все нові і нові клієнти, компанія росла, і тепер - найбільший гравець на ринку професійного прибирання>.

Маргарита Авдєєва: .

ПЕРЕВАГИ ПОСЛУГ КЛІНІНГОВОЇ КОМПАНІЇ

Резонне питання: чи не легше компанії створити власну службу, яка навіть за свідченням клінінгових компаній (, ) дешевше?

І той, і інший варіант має свої переваги.

Поділ праці

Можливість зосередитися на своєму бізнесі, не відволікаючись на закупівлю обладнання та хімікатів, пошук та навчання персоналу.

Хімікати та обладнання — це те, в чому прибиральні компанії розбираються професійно, а завдяки оптовим закупівлям на витратних матеріалах можна і економити. Обладнання закуповується вже сертифіковане.

У липні 2002 р. має набрати чинності ГОСТ 51870-2002 (до сих пір в Росії не було жодних стандартів у цій галузі, що симптоматично). Новий ГОСТ поширюється на . Крім того, діяльність клінінгових компаній контролює Цнииб (Центральний науково-дослідний інститут побуту).

Конкуренція

Гідністю клінінгу як бізнесу є його стійкість — нова нерухомість формує попит.

З 1991 р. кількість гравців помітно зросла: наприклад, в Єкатеринбурзі на даний момент 7 клінінгових операторів; подібна ситуація складається у Воронежі, Санкт-Петербурзі; сьогодні столичний ринок ділять близько дюжини великих компаній — <Каскад-Холдинг<. . Чимало і невеликих компаній, і просто приватних незареєстрованих бригад, які беруться за окремі види робіт, наприклад за миття вікон або хімчистку килимів.

Прибирання приміщень — бізнес рентабельний (приблизно 10-15%) і прозорий — компанії в контракті показують свій прибуток. Клієнтура у всіх приблизно однакова, хоча деякі гравці мають свою спеціалізацію: прибирання гіпермаркетів (), кінотеатрів () або. салонів літаків (). Конкурентна боротьба досить жорстка.

Маргарита Авдєєва: .

Втім, для великих замовників (державних органів, західних консалтингових фірм, торгових мереж) значення має лише репутація клінінгової компанії, послужний список, який говорить , рекомендації та власне якість роботи.

Іван Лопатин, менеджер по роботі з клієнтами ТОВ :

.

Потенціал

Отже, московський ринок клінінгу розвивається успішно. Як справи в інших регіонах? Регіональний ринок клінінгу повільно, але вірно зароджується: так, філіали (на ринку з 1991 р.) працюють в Санкт-Петербурзі, Сочі і ще в 6 містах; красномовна і географія поставок обладнання компанії TRB — Казань, Єкатеринбург, Тюмень, Новосибірськ.

В основному це багаті міста — столиці регіонів-донорів, де великі ресурсодобувні компанії вибудовують свої офіси.

Потенційний обсяг регіонального ринку великий, але оцінити його не представляється можливим (слідкуйте за програмами будівництва). Головне, треба шукати там, де зароджується нова сучасна нерухомість, яка потребує догляду.

МАЛЕНЬКОМУ КОРАБЛЮ — ВЕЛИКЕ ПЛАВАННЯ

Початковий внесок: щоб обладнати сучасну міні-хімчистку, треба десь 150 тис. дол. і купу паперів від СЕС, пожежників, ліцензії і сертифікати. Для того щоб відкрити клінінгову компанію, скажених грошей не потрібно: достатньо придбати професійну дискову машину за 3 тис. дол. і зареєструвати організацію. Імовірність провалу дуже невелика, ризики тут невеликі. Інша справа, що для обслуговування великих об’єктів двох людей і одного роторно-экстракторной машини недостатньо. Треба вибудовувати систему контролю за ходом робіт, організовувати повноцінний офіс.

В регіонах, де ще немає операторів, але намічається перспективне з точки зору клінінгу будівництво, можна починати , машина може окупитися за півроку, набір для миття вікон (100 у.о.) — взагалі за тиждень. Так, вкладаючи прибуток у справу, можна розширюватися і рости.

Петро Грейдинг: .

Так що є два шляхи: перший — працювати на рекомендації, викладаючись в пошуках хорошого контракту, або другий — займати нішу, в якій ви будете найкращим оператором: перспективно чистити килими (і бути в цьому асом); відновлювати поверхні з природного каменю (чистка квадратного метра мармуру коштує приблизно 20 у.о.); мити фасади (для цього треба мати навички альпініста).

На Заході спостерігається протилежна тенденція: корпорації розрослися, наприклад найбільша ISS має філії в 36 країнах, і надають величезний вибір послуг — від гарячих обідів до кадрового лізингу, але при цьому якість впало. Компанія, виправдовуючи прогнози Траута і Райса, втрачає об’єкти і частку ринку. — ось запорука успіху.

наприклад, в Росії населення дуже любить килими — їх стелять будинку, на дачі, в офісах, вішають на стіну. Хімчистка килимів на місці без виво-за — даний і куди зручніше для замовників.

В Європі вимоги до підлоги різноманітні, в Америці все підлоги повинні блищати завжди. В Росії теж дуже люблять мармур, в навчальному центрі TRB курс по шліфовці і поліровці мармурових підлог користується величезною популярністю.

Отже, молодий компанії спочатку варто досліджувати ринок, перевірити потенційний обсяг, конкуренцію, розробити маркетингову політику і. шукати замовників, підписувати контракти.

ТРУДОВІ БУДНІ

Основні клінінгові роботи — це ручне й машинне миття підлоги, прибирання туалетів, кристалізація мармуру та шліфування граніту, вивіз сміття, прибирання прилеглих територій, чистка м’яких меблів, оргтехніки, світильників і т.п. Всі ці послуги клінінгові компанії надають як в комплексі, так і окремо, на регулярній або разовій основі. В кожному разі все легально — з замовником ведуть переговори і укладають контракт, в якому все розписано до дрібниць.

Маргарита Авдєєва: .

КАДРОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

В штаті — 1300 осіб, у більш молодий — 450 підготовлених кадрів. Проте варто відзначити деякі особливості, що відрізняють кадровий менеджмент клінінгового бізнесу:

· Більша частина персоналу набирається прямо на об’єкт, тому чисельність у даному випадку — , який говорить лише про обсяг замовлень і здатності компанії підібрати та підготувати фахівців.

Основні спеціальності професійних прибиральників — це оператор професійного прибирання, вантажник, двірник, пресувальник, оператор прибиральних машин, цветочник, газонокосильщик, тракторист.

· Плинність кадрів. Напружений графік, низький статус професії прибиральника призводять до високої плинності кадрів. Для компаній — це турбота номер один. Низка співбесід йде постійно, і пошук персоналу поставлений .

· . Починати бізнес можна буквально з трьох чоловік в штаті, нарощуючи поступово.

Іван Лопатин: .

Бригади одностайними і кваліфіковані, і хоча зарплати співробітників невисокі (100-300 у.о. в місяць), вони повинні працювати якісно і професійно. Створюючи власну компанію, задумайтеся про процедуру підбору кадрів: відбір повинен бути постійним, оперативним і багатоступеневим.

Причин для такого чимало: по-перше, зовнішній вигляд прибиральника повинен замовника, а не проти нього; по-друге, часто прибиральники, виконуючи свої безпосередні обов’язки, мають доступ до приміщень, де може перебувати дорога техніка, конфіденційна документація. Тому головний критерій — відсутність шкідливих звичок і рекомендації, адже мова йде про матеріальну відповідальність.

Скористайтеся досвідом діючих клінінгових операторів при формуванні штату. Попередній відбір (анкетування та співбесіда), структуроване інтерв’ю та збір рекомендацій — ось основні компоненти вдалого вирішення кадрового питання.

Гліб Шарганов, генеральний директор компанії TRB:

.

Коли людина проходить тренінг, то усвідомлює, що він професіонал (навчання дає впевненість), свою лепту вносить красива зручна форма, хороші умови праці та доброзичливе ставлення з боку бригадирів і менеджерів. Програма навчання в центрі побудована таким чином, що пройшли курс вже не доведеться зайвий раз , вирішуючи, який інструмент вибрати для роботи і якою розчин заливати.

Завдяки використанню в навчальному процесі стандартного і найбільш типового обладнання та інвентарю прибиральник ніколи не помилиться, навіть якщо йому доведеться працювати на іншій техніці.

НАВЧАННЯ — НЕ МУКА

Вектор розвитку клінінгового бізнесу багато в чому схожий з фітнес-індустрією: великі учасники, які досягли певного рівня, що володіють достатнім досвідом і засобами, не тільки займаються професійним прибиранням, але і торгують обладнанням. Це природно випливає з основної діяльності: вони розбираються в машинах і хімікатах, знають, як з ними поводитися; ще одним напрямком розвитку є консалтингові та тренінгові послуги. Таких компаній на ринку небагато — TRB (підприємство холдингу ). .

Гліб Шарганов: .

Курси підвищення кваліфікації прибиральників, тренінги викликають єхидну посмішку у багатьох з нас. Та марно: прибирання давно перестала бути долею люмпенів. Незважаючи на те що вона не вимагає університетського диплома, навчання основам хімчистки та поводження з досить складною технікою необхідно!

Гліб Шарганов: .

У Росії не було, довелося звернутися до європейського досвіду, намагаючись знайти оптимальну модель навчання. Виявилося, що навчати намагаються багато, але найчастіше освітні програми прив’язані до продукту, що випускається. Хотілося чогось універсального.

Гліб Шарганов: .

Так виникла російсько-британський Навчальний центр TRB, що має ліцензію від Британського інституту прибирання (BICS), всесвітньо визнаної організації в індустрії клінінгу. Програма називається і включає в себе чистку тих або інших поверхонь . По закінченні видається іменний сертифікат COPC.

В курсі три сходинки, кожна щабель триває 5 днів; сходи починаються з найпростіших маніпуляцій, потім переходять до обладнання, на третій — . Сертифікат діє на території всієї Європи.

Британський інститут розробляє програми та уповноважує акредитований навчальний центр проводити семінари і тренінги. Для цього центр повинен відповідати набору вимог до викладачів (повинні бути сертифіковані); до (людина, яка має право атестувати інших); до приміщення (достатня площа, щоб розмістити техніку; наявність поверхонь із різних матеріалів).

ОБЛАДНАННЯ

За свідченнями експертів, вітчизняна техніка популярністю не користується, за винятком призначеної для прибирання території (трактори та підмітальні машини). Тому збиральна техніка, інвентар та хімікати в основному імпортуються з Німеччини, Великобританії, США та Італії. Відомі марки. Chemspec, Electrolux, Numatic international, Tecno Trolley System, Kunzle & Tasin, Karcher, Kranzle, Nilfisk, Portotecnica, Sorma, Taski, Victor, Wapalto, Wetrok. Продукція цих виробників забезпечує високу продуктивність, скорочуючи частку ручної праці і відповідно тимчасові витрати.

Цінуються висока надійність обладнання, невеликі габарити (адже клінінгова компанія самостійно привозить техніку на об’єкт) і низький рівень шуму. Аргументом на користь вибору постачальника є ще й додається навчальна програма: підлогомийні та натирочные машини, дискові машини для шліфування твердих підлог, водопылесосы, апарати хімчистки текстильних покриттів вимагають спеціальних знань для правильної експлуатації.

Провідні виробники хіміка-тов — Chemspec, Caliber, Avmor.

Інвентар для професійного прибирання — пластикові відра з віджимом для мопа (гігієнічно: немає контакту рук з брудною водою, не брудниться одяг оператора), попереджувальні знаки (покладені за Гостом), мопи, свепы, стяжки і швидкі для відмивання кутів. З січня 2002 р. став можливий лізинг прибирального обладнання, цю послугу надає Scanclean traiding (компанія ); для новачків на ринку це може стати непоганим рішенням на старті.

Гліб Шарганов: .

ВИСТАВКИ

Найбільшими заходами в клінінгової галузі є дві основні виставки — в Москві () і Санкт-Петербурзі (CleanExpo).

Перша виставка в столиці відбулася у вересні 1999 р. в Сокільниках. Понад 100 компаній з 10 країн світу вже три роки поспіль демонструють свою продукцію і послуги. Серед учасників — провідні клінінгові компанії світу (Nilfisk-Advance, Fiorentini, Germantex), виробники обладнання та хімікатів (Firbimatic, Suprema, Martini, Astra).

підприємцю варто побувати хоча б на одній з них, щоб мати уявлення про клінінг, дистриб’юторів обладнання (а саме обладнання зазвичай і виставляється) та основних великих гравців, дізнатися про нові напрямки та отримати інформацію про семінари з клінінгу.

Має сенс також регулярно відвідувати виставки з нерухомості, готельного бізнесу і т.д.

Гліб Шарганов: .

ПРОГНОЗ

Регіональне будівництво поки що значно відстає від столиці за масштабами: немає веж зі скла і бетону, величезних торгових центрів, шикарних представництв. І все ж поступово відкриваються філії ФПГ, а власники будівель потребують професійних послуги клінінгу. Прогноз оптимістичний. Вдалого старту вам на шляху до Росії!

Джерело: Чінарова Катерина

( Ведуча рубрики, оглядач журналу «Управління компанією» E-mail автора: kate_chinarova@mail.ru )

Короткий зміст статті: Клінінговий бізнес з нуля досвід прибирання Клінінговий бізнес з нуля досвід прибирання бізнес з нуля

Джерело: Клінінговий бізнес з нуля досвід прибирання

Також ви можете прочитати