Ідеальні готівку. Geektimes

08.07.2016

Ідеальні готівку з пісочниці

Що таке ідеальний безнал, ми вже знаємо: це добре продумана криптовалюта, дещо удосконалені биткоины (що саме слід удосконалити, обговорювалося багато разів; розвивати цю тему тут не хочеться, текст не про це).

А що таке ідеальні готівку? Питання не так простий, як може здатися.

Ідеальні готівку. Geektimes

Почнемо з того, що звичні нам банкноти і монети готівкою в повному розумінні цього слова не є: вони теж лише символи, «матеріалізовані обіцянки». І поза деякої достатньо розвинутою, широкою і стійкою інфраструктури цінності не мають. Навіть в новітній історії безліч прикладів, коли звичні нам «готівка» стрімко знецінювалися, залишаючи ні з чим тих, хто старанно їх запасал — просто тому, що інфраструктура, яка повинна була гарантувати цінність таких грошей, робити це переставала. Очевидно, ідеальні (ну, або близькі до таких) за готівку — саме готівку! — гроші мають бути, крім усього іншого, від такого як-то застраховані. І, по-можливості, ні від будь інфраструктури не залежати взагалі.

Якщо ви зараз подумали про баранів (зерно, наложницах, залізних або срібних злитках. ) — то ви абсолютно праві: ідеальні готівку повинні представляти собою завідомо затребуваний самоцінний товар. Але при цьому ще й такий, який максимально зручний для фізичного обміну — а ось цій вимозі ті ж барани вже задовольняють погано. Барана в гаманець не покладеш, барани без догляду легко псуються, двадцяту частину барана виділити важко, ну і т. д.

Золото — всього лише зручний компроміс: його мало, воно красиве, довговічне і легко ділиться. Але, фактично, це вже перехід до безналу: якщо срібло ще можна розглядати як хороший матеріал для виготовлення посуду і т. п. виробів, то м’яке і важке золото практично малопридатна. Фактично, вона не годиться ні для чого, крім прикрас (та деяких високотехнологічних деталей; але це застосування з’явилося у нього недавно і є досить вузьким). І цінність золота, як і цінність будь-яких інших безготівкових грошей, вже є результат явній або неявній домовленості. Яка теж схильна до дуже істотних коливань.

Хороший приклад «справжніх готівки» — народна сільська валюта, тобто, самогон: досить затребувана, зберігається довго, ділиться легко. Цінність такої валюти від цінності всяких-різних безготівкових грошей залежить мало, «випустити» її може хто завгодно, а відстежити пересування важко. Але і великих багатств у ній не набереш. Мільйон нинішніх рублів, виражений у такій валюті — це вже тисячі пляшок. Незручно не тільки транспортувати, але навіть і зберігати. Та й при всій затребуваності спиртного, розрахуватися їм вдасться далеко не скрізь — тим більше, в сучасному місті.

Існує, однак, готівка, універсальності і затребуваності якої сумніватися не доводиться — це енергія. Кіловат-години потрібні всім і завжди. Так, їх практична цінність і вартість теж можуть розрізнятися в залежності від часу і місця — але повністю вони навряд чи коли-небудь знеціняться (для прикладу див. графіки цін на нафту). А якщо такий момент і настане — тобто, нескінченну кількість енергії буде доступно всім і безкоштовно — можна буде розслабитися: значить, ми вже в Раю, земному або небесному.

Технічно, проте, кіловат-годинами розплачуватися важко. Кіловат-годину «з розетки» стоїть в Росії кілька рублів — ну і як, скажімо, складати і транспортувати енергію, еквівалентну хоча б тысячерублевой купюрі? Кілограм бензину на АЗС обійдеться роздрібному покупцеві в півсотні — і, якщо б всю енергію згоряння такого кілограма вдалося б перетворити в електрику, ми б отримали на виході 11-12 кіловат-годин. Цінник виходить дуже близьким до «розеточному». Тобто, енергія, дійсно, універсальна і необхідна, однак в гаманці її не принесеш: важко і громіздко.

Звичайно, якби існувало якесь безпечне і просте у використанні ядерне паливо — ситуація була б іншою. Але такого поки що не придумали.

Тим не менш, рішення задачі, мабуть, все ж є — це сонячні елементи. Довговічні і міцні сонячні панельки розміром з велику монету, які можна поєднувати один з одним по принципу пазла, з’єднуючи їх послідовно або паралельно. Якщо такий елемент має потужність 0,1 Вт — то для того, щоб провести хоча б один кіловат-годину, він повинен працювати 10 тисяч годин. Це дуже багато навіть для вдалої місцевості, де в рік може бути 3-4 тисячі сонячних годин. Тому про пряму прив’язку вартості такої «сонячної монети» до вартості виробленої їй енергії мови поки не йде — щоб такими монетами було зручно користуватися, вони повинні цінуватися набагато дорожче навіть своєї річної виробки в ідеальних умовах. Тобто, «сонячна монета», як і звичні готівкові гроші, буде все ж «не зовсім справжнім налом». Однак це був би вже серйозний крок вперед. Тим більше, що підробка такого розрахункового засобу сама по собі не надто осмислена: якщо «сонячна монетка» видає стандартну потужність при освітленні стандартним джерелом світла, так і виглядає правильно (має стандартний для таких монет форм-фактор) — значить, вона по-любому справжня, а не фальшива. Де б і хто б її не справив. Інфляція ж таких «монет» (наприклад, тому, що хтось навчився робити їх — при збереженні якості — дуже дешево і викинув на ринок відразу величезна кількість), зі зрозумілих причин, мати більше позитивних наслідків ніж негативних.

Іншим компромісним варіантом «майже справжнього налу» могла б бути комбінація стандартизованих монет з алюмінію і паливних елементів, здатних перетворювати їх в електроенергію. Повне окислення кілограма алюмінію теоретично здатне дати близько 8 кіловат-годин (що цікаво, приблизно за вартістю такої кількості електроенергії алюмінієвий лом в перерахунку на кілограм і скуповують). Знову-таки, з-за порівняно невисокою енергоємністю такі ось алюмінієві «паливні монети» не має сенсу оцінювати тільки енергетично — тобто, як вже було сказано, це не «справжній нал». Але і повністю знецінитися вони теж не зможуть — як і батарейки з акумуляторами.

Але все ж таки варіант «сонячних монет» (і пазлів з них) представляється більш цікавим. Особливо якщо добре продумати стандарт, з розрахунком на майбутній розвиток. Накопичив тисячу таких монеток, зробив з них жалюзі на сонячній стороні дачного будиночка — і ось вже планшет з мобільником завжди заряджені, так і налобний ліхтарик теж. Гроші повинні працювати, правильно ж? Якщо сучасна «сонячна монетка» відбиває свою вартість за 20 років роботи в штатному режимі — це 5 простих відсотків в рік. Не густо, але цілком можна порівняти з багатьма банківськими ставками.

Короткий опис статті: готівкові Що таке ідеальний безнал, ми вже знаємо: це добре продумана криптовалюта, дещо удосконалені биткоины (що саме слід удосконалити, обговорювалося багато разів; розвивати дану… гроші, енергія сонця

Джерело: Ідеальні готівку / Geektimes

Також ви можете прочитати