У відповідності з ним значно змінені вимоги до змісту аптечних організацій, і особливо до мінімальної площі приміщень.

20.02.2017

Гряде переділ аптечного бізнесу

30 березня 2003 року набув чинності наказ Моз Росії № 80 «Про затвердження галузевого стандарту (Осту) «Правила відпустки (реалізації) лікарських засобів в аптечних організаціях». У відповідності з ним значно змінені вимоги до змісту аптечних організацій, і особливо до мінімальної площі приміщень. Найбільш жорсткі вимоги пред’явлені до аптечних кіосків і пунктів. Все це, на думку представників аптечного бізнесу, що призведе до реорганізації багатьох аптек, а також до скорочення кількості аптечних пунктів і кіосків. Дрібні бізнесмени будуть змушені піти з ринку. Крім того, підвищаться ціни на ліки.

Гряде переділ аптечного бізнесу через посилення вимог до змісту аптечних організацій

Крім того, відтепер наявність санвузла, приміщень для приймання, фасування, зберігання ліків, побутового приміщення та гардеробу потрібно не тільки для державних аптек, але і для комерційних, а також для кіосків і пунктів, як комерційних, так і державних. Очолювати фармацевтичну організацію повинен провізор. Виняток зроблено тільки для сільської місцевості, де аптечну організацію може очолювати і фармацевт. Ще одне істотне нововведення в тому, що в аптечних організаціях повинні бути посадові інструкції. Жорсткішими стали вимоги щодо охорони аптек, пунктів і кіосків: у кожній аптечній організації повинен бути не просто сторож, а охоронець.

До виходу Правил відпуску лікарських засобів існували лише рекомендовані стандарти змісту аптечних організацій. Зокрема, мінімальна площа аптеки була потрібна не менше 70 кв. м. аптечного кіоску — не менше 12 кв. м. пункту — не менше 10 кв. м. Тепер загальна площа аптеки в місті повинна бути не менше 90 кв. м. в селах — 66 кв. м. аптечного пункту, відповідно, не менше 70 кв. м та 60 кв. м. аптечного кіоску, незалежно від того, де він розташований — в місті чи в сільській місцевості, — не менше 60 кв. м.

За даними комітету з фармацевтичної діяльності та виробництва ліків Омської області на перше січня 2003 року в Омській області було зареєстровано 271 аптека. В тому числі державних 113, належать юридичним особам — 67, утворених при лікувально-профілактичних установах — 25, відомчих — 5, інших — 12 Аптечних пунктів зареєстровано 78 З них з правом на виробництво ліків на базі державних сільських аптек — 15, без права на виробництво ліків — 76 В тому числі державних 180, комерційних — 58 Аптечних кіосків — 5 З них 14 державних, 43 — комерційних.

Довідка

Аптечні кіоски та пункти стали рости як гриби після дощу в кінці 90-х років минулого століття, коли був прийнятий Закон РФ «ПРО лікарські засоби». У ньому передбачалося кілька видів аптечних організацій: аптечні кіоски, пункти, магазини та аптеки. Кіоски та пункти стали з’являтися повсюдно: в аеропортах, на вокзалах, в магазинах. Чимало таких аптечних організацій з’явилося і в сільських районах. Пункти та кіоски відкривалися від державних аптек, при лікувально-профілактичних установах, а також як самостійні комерційні мережі. Відкривати їх було вигідно: великий споживчий попит, а головне — порівняно м’які стандарти їх змісту.

Століття кіосків і пунктів закінчився

Закривають аптечні кіоски та пункти, як правило, індивідуальні підприємці, у яких кілька таких аптечних організацій. А також ті, у кого дві-три аптеки і по стільки ж аптечних пунктів і кіосків. «У нас кілька аптек і один аптечний пункт у сільськогосподарській академії. Ми змушені будемо його закрити, так як він не відповідає вимогам ОСТов за площею», — поскаржилася індивідуальний підприємець. Процес «згортання» діяльності дрібних аптечних точок торкнеться і державні аптечні організації, так як витрати на розширення площі надто великі.

Введення ж майже два місяці тому ОСТов призвело до того, що багато пункти та кіоски стали закриватися і в місті і в селах. «Моз Росії істотно збільшив мінімальні нормативи площ аптечних організацій, особливо кіосків і пунктів. Природно, 60 кв. м. для аптечного пункту, розташованого в сільському районі, занадто багато. Зміст такого пункту буде вимагати багато витрат. А адже в селах оборот ліків менше, ніж у місті», — сказала заступник голови комітету з фармацевтичної діяльності та виробництва ліків Омської області Тетяна ЛИЗУНОВА.

Незважаючи на нововведення, повального закриття кіосків і пунктів, тим не менш, не буде, так як ті, хто вже має ліцензію, має право діяти до закінчення її строку. Правда, це не звільняє від виконання всіх вимог ОСТов, за винятком вимог до площі. Тому, якщо площа аптечних організацій цілком відповідає Ост, але, при цьому в приміщеннях немає гардеробу, санвузли, місця для приймання та зберігання ліків і не буде можливості їх, скажімо так, ввести в дію, то власники аптечних організацій будуть змушені закрити свої торгові точки ще напередодні повторного ліцензування.

І площа не врятує

Великим «гравцям» пощастило

до Речі, багато підприємці дуже обурені з приводу того, що у приміщеннях аптечних пунктів і кіосків, відкритих в магазинах, навчальних закладах і так далі, повинні бути побутові приміщення та санзузлы. Адже вони є в самих магазинах. За словами Тетяни ЛИЗУНОВОЇ, оскільки співробітники таких аптечних організацій користуються, як і персонал тих же магазинів, загальними побутовими приміщеннями, і це, природно, спричиняє порушення санітарно-гігієнічних вимог, то Моз і вирішив прописати відповідні норми для аптечних організацій.

Деякі великі комерційні фарморганізації крім розвиненої аптечної мережі мають широку мережу пунктів і кіосків. Але, в таких структурах більшість аптечних точок вже відповідає Ост. Тому, якщо великим організаціями і доведеться закривати свої пункти, то буквально в одиничних випадках. І те, що для них це буде практично безболісно.

Процес закриття кіосків і пунктів практично обійде стороною великі фармацевтичні компанії: у них розвинена мережа в основному тільки аптек. «Політика нашої компанії — відкривати тільки аптеки. Якийсь час у нас був один аптечний пункт, але ми його закрили, так як це виявилося неперспективно», — зазначила менеджер з фармацевтичної діяльності ЗАТ «Аптека «Здоров’я» Ірина КРИВЦОВА. До речі, за словами керівника маркетингового відділу ЗАТ «Здрава» «Фармекс» Сергія КОЧЕТКОВА, лише одна велика аптека дає оборот п’яти-десяти кіосків.

Аптекам поздоровиться

— Тільки кілька наших аптечних пунктів не відповідають вимогам ОСТов по площі, — сказала директор аптечного холдингу, фармацевтичної компанії «Мадлена» Ольга ШАКИРЗЯНОВА. — Закривши його, а також інші пункти, ми нічого не втратимо. Адже і в місті, і в районах області перестануть діяти багато аптечні кіоски та пункти. А значить, у нашій мережі буде більше клієнтів. Втрати у компанії можуть бути не із-за збільшення мінімальних нормативів площ, а з-за того, що може бути скорочено асортимент товару, який можна реалізувати через аптечні пункти.

Деякі ж аптеки просто змінять статус — будуть переоформлені як аптечний пункт чи кіоск. Таке буде відбуватися в тих випадках, коли аптека, має і санвузол, і побутові приміщення, і гардероб, і кабінет для керівника, не відповідає вимогам ОСТов щодо мінімального нормативу площі для аптек, а за нормативом для аптечних пунктів — відповідає. Тобто, аптека площею 60 або 70 кв. м. буде вважатися аптечним пунктом або кіоском. Правда, тоді буде зменшено асортимент продукції.

Що стосується аптек, то їх кількість зменшиться зовсім не набагато, так як мережа таких аптечних організацій належ в основному державі і великим комерційним фармацевтичним компаніям. А їх аптеки і до введення ОСТов мали великі площі, санвузли, побутові приміщення і так далі. «Розвиваючи мережу своїх аптек, наша компанія спочатку орієнтувалася на великі площі, оскільки на маленьких комерційний оборот менше» — підкреслив Сергій КОЧЕТКОВ.

Чорний ринок розквітне?

загалом, введення ОСТов призведе до зміни структури аптечних організацій. Спочатку значно зменшиться кількість аптечних кіосків і пунктів. Надалі ж, на думку багатьох бізнесменів, великі компанії поступово почнуть розширювати свої мережі аптек, так як омський ринок не перенасичений лікарськими препаратами і аптек не вистачає. Крім того, нововведення потягне за собою підвищення цін на лікарські засоби. Причому не тільки у зв’язку з тим, що зростуть витрати на залучення в аптечні організації провізорів, охоронців, а в окремих випадках на розширення площі.

Як сказала Тетяна ЛИЗУНОВА, Моз Росії пішов на посилення вимог та збільшення мінімальних нормативів щодо площі, щоб визнати самостійні мережі аптечних кіосків і пунктів, що відкриваються, і не від державної аптечної служби і не від великих комерційних компаній. (Хоча, за її словами, після виходу ФЗ «ПРО лікарські засоби», в Моз Росії надходили пропозиції з багатьох регіонів країни про те, щоб такі аптечні організації відкривалися обов’язково від стаціонарних аптек, в яких є приміщення для зберігання лікарських препаратів. У цьому випадку не треба було б збільшувати площі кіосків та пунктів). І, в першу чергу, для того, щоб скоротити потік фальсифікованої продукції.

Практично всі великі бізнесмени, на відміну від дрібних, схвалили нові вимоги. «Ми задоволені новими правилами, так як були готові до більш жорстких вимог. Вони цілком логічні і цивілізовані. Політика держави спрямована на розвиток цивілізованої фармацевтичної діяльності. У всьому світі, відкриваючи аптеки, роблять упор не на кількість, а на якість», — зазначив КОЧЕТКОВ.

Ольга ШАКИРЗЯНОВА ж вважає: малоймовірно, що нові вимоги призведуть до скорочення реалізації фальсифікованої продукції. Більше того, на її думку, буде розвиватися чорний ринок. Ті ж сільські аптекарі, приїжджаючи в місто, будуть закуповувати ліки, а потім перепродувати їх селянам. Спочатку це будуть робити з благих намірів, «щоб люди не вмирали». А потім, все це виллється в непрофесійний оборот ліків. «Збільшуючи нормативи мінімальних площ, дрібних підприємців поставили поза законом. Логічніше було б просто посилити контроль. Тоді б розвивалася чесна конкуренція», — підсумувала ШАКИРЗЯНОВА .

«Авось пронесе» — мама трагедії!.
Бюджет здав — бюджет взяв!.

Головна Перевезення

Короткий опис статті: скільки коштує відкрити аптеку в селі

Джерело: відповідно До них значно змінені вимоги до змісту аптечних організацій, і особливо до мінімальної площі приміщень. Гряде переділ аптечного бізнесу

Також ви можете прочитати