За покупки понад 600 тисяч рублів заборонять платити готівкою Російська

20.02.2017

Перехід готівки

Покупки понад 600 тисяч рублів доведеться оплачувати через банки

З 1 січня 2014 року у Росії хочуть обмежити обіг готівки. Великі покупки понад 600 тисяч рублів доведеться оплачувати через банки, цінні папери, платіжні термінали. І якщо сьогодні при купівлі автомобіля, квартири, гаража або дачі у вас є два варіанти — або зі свого рахунку в банку перевести гроші на рахунок продавця, сплативши банку комісію, або, якщо рахунки в банку немає, прибути в автосалон, рієлтору,

в меблевий магазин з рюкзачком з грошима, то з прийняттям закону вибору не залишиться. Законопроект про встановлення максимального розміру оплати готівкою грошовими засобами, підготовлений мінфіном, знаходиться на розгляді в Держдумі.

читайте також

У законопроекті, на її думку, необхідно прописати повноваження ЦБ про встановлення максимального стелі розрахунку готівкою і можливості регулятора знижувати порогову суму. Наприклад, до 300 тисяч рублів через пару років.

Готові до нововведення банки, продавці автомобілів і нерухомості, а головне самі громадяни, і що потрібно передбачити, щоб не допустити дискомфорту на ринку безготівкових розрахунків?

Віце-президент Асоціації регіональних банків Росії Олег Іванов підкреслює, що банківська система, і населення готові до змін «хоч завтра». Чого не скажеш про торговому секторі. «Це поки найслабша ланка. Магазини, автосалони не поспішають оснащуватися платіжними терміналами, і зобов’язати їх до цього може тільки закон», — говорить Іванов.

Разом з тим науковий співробітник Інституту «Центр розвитку» НДУ ВШЕ Дмитро Мірошниченко вважає, що така нехитра захід буде важко «приживатися» у країні, де досі не було масової практики обслуговування безготівкових грошових розрахунків громадян-фізосіб, а вся «глибинка» позбавлена елементарних банківських послуг. На селі з банків в кращому випадку представлений тільки Ощадбанк або пошта. Тому розрахунки тут можуть йти з використанням не стільки банківських карт, скільки через цінні папери. Крім того, далеко від великих міст не тільки пін-пади для розрахунків за банківськими картками рідко зустрічаються, але і взагалі проблема з інтернет-трафіком. «Технічно до нововведення сьогодні готові тільки мегаполіси і столичні регіони, в глибинці необхідно ще багато чого зробити», — згоден Олексій Онищенко з Асоціації молодих підприємців. Але особливо важливо навчити людей грамотно користуватися «безготівкою», охороняти банківську таємницю, розуміти сенс вироблених дій, розбиратися у схемах розрахунків. Сьогодні майже всі банки, які надають населенню пластикові картки, гарантують відшкодування коштів за несанкціоноване списання. Але самі громадяни часто з легкістю розголошують дані своєї банківської картки, коди доступу до рахунку, персональні дані, на дзвінок або СМС невідомо кого, представився «банкіром», викладають всю таємницю, констатує Денис Рассомахин, експерт проекту «Громадська Дума».

За покупки понад 600 тисяч рублів заборонять платити готівкою Російська

«Банківська система поки що, на жаль, позбавлена високого рівня довіри, — продовжує Мірошниченко. — Тому напередодні змін ЦБ доведеться рішучіший «чистити» банки від слабких гравців, які можуть зникнути з грошима клієнтів. Такі ненадійні банки, до речі, особливо турбують тих, кому доведеться вдаватися до безготівкових розрахунків тільки у випадку угод купівлі — продажу».

«На перших порах громадяни, швидше за все, будуть використовувати звичні і зрозумілі речі на зразок розписок, дроблення великої суми або самої покупки на дрібні частини, які укладаються в ліміт розрахунку готівкою», — каже Онищенко.

Ще один «та» — ціна безготівки для споживачів. «За переклад мільйона рублів з банку в банк або на рахунок продавця доведеться додатково заплатити кілька тисяч рублів. Банківські комісії в 1-3 відсотка, з точки зору простої людини, без досвіду користування безготівковими платежами — нонсенс», — говорить Мірошниченко. Експерт пропонує обмежити банківські комісії у цій сфері. Або зобов’язати банки надавати громадянам один безкоштовний безготівковий грошовий платіж. «Люди користуються готівкою в першу чергу тому, що це зручніше, дешевше і поки безпечніше», — пояснює Мірошниченко. На думку Онищенко. це зайва міра. «Якщо хтось знімає з рахунку 2-3 мільйони рублів, то це ще не означає, що він їх витратить тільки на одну покупку — може бути, купить автомобіль на всі гроші, а може, витратить на благодійність (пожертви не є купівлею!)».

Тим часом

Банкомати Ощадбанку припинили прийом п’ятитисячний купюри з-за напливу фальшивок. Коли це обмеження буде знято, поки неясно. У прес-службі банку «РГ» повідомили, що про це буде оголошено додатково. На «гарячої лінії» порадили все дізнатися в своєму відділенні.

Але таке «незручність» клієнтів не повинно засмучувати, вважають експерти. Розміняти п’ять тисяч можна в касі банку. А потім оплатити будь-яку послугу. Справжність більш дрібних купюр банкомати вже добре визначають.

Опитування «РГ»

Короткий опис статті: готівкові гроші В Росії з 2014 року хочуть обмежити суми розрахунків готівкою. Великі покупки понад 600 тисяч рублів доведеться оплачувати через банки, цінні папери та платіжні термінали. Але, на думку співробітника Інституту «Центр розвитку» НДУ ВШЕ Дмитро Мірошниченко, негативно позначиться на ряді регіонах, де відсутні елементарні банківські послуги, Перехід готівки, Покупки понад 600 тисяч рублів доведеться оплачувати через банки, Тетяна Зикова

Джерело: За покупки понад 600 тисяч рублів заборонять платити готівкою — Російська газета

Також ви можете прочитати